piątek, 7 października 2011

Dzień 23.: Santiago de Compostela - Valença

Hiszpania, Portugalia
124 km


Wcześnie rano opuszczamy Monte do Gozo i jedziemy na Mszę o 8:00 do katedry w Santiago de Compostela. Odprawiamy Mszę razem z małą grupą niemiecką na ołtarzu przy grobie św. Jakuba. Po Mszy spotykamy grupę pielgrzymów z Tarnowa. Po wyjeździe z miasta zatrzymujemy się na stacji benzynowej, by napompować na kamień koła w rowerach. Mamy dobre tempo, bo wiatr wieje nam w plecy. I tak będzie wiał przez kilka dni, aż osiągniemy przedmieścia Lizbony. Nie spadnie też na nas ani jedna kropla deszczu.
Przed miastem Caldas de Reis wjeżdżamy na nową obwodnicę i jedziemy imponującymi estakadami, mając wokół siebie przepiękne widoki. W Pontevedra robimy zakupy i postój i jedziemy na południe. Dziś mamy w planach nocować już w Portugalii. W O Porriño droga zmienia się w autostradę i zastanawiamy się nad jak najkrótszą trasą, by dotrzeć do Tui. Jedziemy przez dzielnicę magazynowo-przemysłową i okazuje się, że wybraliśmy najlepszą drogę. Zbliżając się do granicy portugalskiej, obserwujemy z daleka po lewej stronie kłęby ciemnego dymu unoszące się nad górami. To jakiś wielki pożar lasu. Widać też samoloty gaśnicze. W Tui zatrzymujemy się na chwilę i podziwiamy przepiękną katedrę romańską. Następnie zabytkowym mostem Gustave Eiffela przejeżdżamy do Portugalii.

Nocleg zaplanowaliśmy w przygranicznym mieście Valença. Jest późno, ale z powodu zmiany strefy czasowej jesteśmy godzinę do przodu. Spędzamy trochę czasu chodząc po zabytkowych fortyfikacjach i patrząc z góry na okolicę. Następnie trochę przypadkowo odnajdujemy piękne, nowe albuerge dla pielgrzymów Camino Portugués. Oprócz nas jest tam tylko kilka osób z Włoch i Niemiec. Przy akompaniamencie ukulele śpiewamy do późna i opowiadamy o swoich przygodach na wyprawie.


Trasa rowerowa 1253117 - powered by Bikemap 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz